Az Európai Unió önmaga legádázabb ellenségévé vált – lengyel patrióta EP-képviselő a Mandinernek

Anna Bryłka szerint az ukrán csatlakozásba az EU úgy sétál bele, mint dodó a kihalásba.

Nem tudni, ki fogja újjáépíteni az országot, ha eljön az ideje.
A Nemzeti Bank és a Gazdasági Minisztérium adatai szerint Ukrajna a háború miatt munkaképes korú lakosságának körülbelül 40 százalékát elvesztette – írta az RBK Ukrajna.
Jelenleg körülbelül 1,7 millió ukrán, akik korábban az országban dolgoztak, most külföldön él – mondta Daria Marchak, a Szociálpolitikai Minisztérium miniszterhelyettese.
Marchak szerint
Ukrajna jelenleg mély demográfiai válságot él át,
amelyet a lakosság gyors öregedése jellemez.
A 65 év feletti emberek aránya 1991-ben 12 százalék volt, ez 2021-re 18 százalékra nőtt, 2024-re pedig elérte a 22 százalékot. Ezzel párhuzamosan a demográfiai változások miatt a munkaképes korú emberek száma 40 százalékkal csökkent a háború előtti 2021-es évhez képest.
A hosszan tartó háború okozta kihívások és fenyegetések miatt a demográfusok azt jósolják, hogy Ukrajna lakossága 2041-re 28,9 millióra, 2051-re pedig 25,2 millióra csökkenhet.
A demográfiai helyzet jelentősen átalakítja és befolyásolja a munkaerőpiacot. „A munkáltatók 74 százaléka munkaerőhiányról számol be, és a vállalatoknál az átlagos személyzethiány körülbelül 15 százalék” – hangsúlyozta Marchak.
A miniszterhelyettes kiemelte, hogy a lakosság öregedésének trendje Ukrajnában folytatódni fog. Jelenleg az 50 év felettiek csupán 27 szézaléka foglalkoztatott. Az gazdasági helyreállításhoz azonban Ukrajnának további 4-5 millió munkavállalóra lenne szüksége.
Marchak úgy véli, hogy a demográfiai válság közepette meg kell szüntetni az életkoron alapuló diszkriminációt Ukrajnában.
Elmondása szerint az 50 év feletti férfiak 69 százaléka és a nők 67 százaléka szembesült htrányos megkülönböztetést, mivel a munkáltatók gyakran a fiatalabb jelölteket részesítik előnyben. „Az idősebb emberek kevésbé hajlandók munkát keresni, ami komoly probléma, mert be kell vonni őket a munkaerőpiacra. Kulcsfontosságú, hogy minden álláskeresőt egyenlően kezeljenek” – mondta.
Ezt is ajánljuk a témában
Anna Bryłka szerint az ukrán csatlakozásba az EU úgy sétál bele, mint dodó a kihalásba.
Áprilisban a Nemzetközi Valutaalap (IMF) lefelé módosította Ukrajna lakosságára vonatkozó előrejelzését, 2030-ra 33,9 millióra becsülve azt.
Az ENSZ szcenáriója szerint Ukrajna lakossága 2100-ra 15,2 millióra zsugorodhat.
Az Ukrán Állami Statisztikai Szolgálat adatai szerint 2022. január 1-jén a fiatalok száma Ukrajnában 9,969 millió volt, ami a teljes lakosság 24,3 százalékát tette ki.
Ezt is ajánljuk a témában
Kijev szerint túl kevesen vannak a magyarok.
Az EU-tagság szabad mozgást biztosítana az ukrán állampolgárok számára, ami tovább növelheti a kivándorlást, különösen a fiatalabb és képzettebb munkavállalók körében – tehát éppen azoknak az elvándorása gyorsulna fel, akikből már így is hiány van az ukrán társadalmon belül.
Ez az EU munkaerőpiacára is hatással lenne, mivel az ukrán munkavállalók alacsonyabb bérigénye versenyt generálhat az EU tagállamok alacsonyabb képzettségű munkavállalóival, különösen Kelet-Közép-Európában.
Ukrajna gazdasági helyreállításához 4-5 millió további munkavállalóra lenne szükség, amit a jelenlegi demográfiai trendek mellett nehéz biztosítani. Az EU-tagság esetén az EU-nak jelentős pénzügyi támogatást kellene nyújtania Ukrajna gazdaságának és infrastruktúrájának újjáépítéséhez, valamint a szociális rendszerek fenntartásához, különösen az öregedő lakosság miatt. Az EU kohéziós alapjai és strukturális támogatásai már most is feszített kapacitással működnek, így Ukrajna felvétele további pénzügyi terheket jelentene a tagállamok számára.
Az EU-tagság esetén az ukrán állampolgárok hozzáférhetnek más tagállamok szociális ellátórendszereihez, ami további kiadásokat róhat az olyan országokra, amelyek már most is küzdenek a saját idősödő lakosságuk ellátásával.
Az EU-n belül már most is jelentős demográfiai különbségek figyelhetők meg a tagállamok között. Ukrajna felvétele tovább súlyosbíthatja ezeket az egyenlőtlenségeket.
Nyitókép forrása: Andrej Cukic / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
A brüsszeli közleményben kiemelték: a megállapodás hosszú távú, kiszámítható és kölcsönös keretet hoz létre.
***